Остання редакція: 2021-05-01
Тези доповіді
Застосування ламінування в поліграфічній галузі поширюється на дизайнерсько-оформлювальні роботи, виготовлення рекламної продукції для використання в приміщеннях і в природних умовах за межами приміщень, для захисту документів від ненавмисного псування і підробки, виготовлення посвідчень, перепусток тощо, а також збереження естетичних властивостей ламінованого паперу. Проведені дослідження номенклатури використовуваних матеріалів та технологічних процесів приєднання полімерних плівок на поверхню ламінованих матеріалів підтвердили якісні зміни, що були пов’язані з появою нових вимог до рівня зображення в поліграфії.
Огляд сучасних плівок для ламінування визначив найбільш поширені основи із трьох видів полімерів: полівінілхлориду (ПВХ), поліпропілену (ПП) та поліестеру. Плівки на основі ПВХ більш пластичні й стійкі до УФ-випромінювання (приблизно в 5 разів більше ніж поліестерові).
Поліпропіленові плівки ПП випускаються у двох варіантах — з глянсовою і матовою поверхнею — товщиною 30 мкм. Завдяки своїй еластичності, вони є сприятливим матеріалом для одностороннього ламінування в поліграфії. Однак, більша частина плівок для ламінування (близько 95 % обсягів виробництва) створюється на основі поліестеру — матеріалу з високою прозорістю і пружністю. На відміну від ПВХ і ПП, поліестер — екологічно чистий, високостійкий до впливу зовнішнього середовища.
Окрім того, широкого розповсюдження набули плівки спеціального призначення, до яких, в першу чергу, відносяться плівки для захисту зображення від ультрафіолетового випромінювання (УВ-протектори) на поліефірній основі для гарячого ламінування і на основі ПВХ — для гарячого і холодного ламінування. Основу захисних властивостей плівок УФ-протекторів складають матеріали, здатні абсорбувати частину променів ультрафіолетової частини спектра.
Важливим параметром, що сприяє розповсюдженню значної кількості плівок для ламінування є текстура поверхні, найбільш поширеною серед інших є текстура звичайної глянсової плівки, що знаходить застосування у різних напрямках художнього і захисного оздоблення поліграфічних виробів. Разом з тим, набуло поширення ламінування оригіналів матовою плівкою, зовнішня поверхня якої гасить зайві відблиски й сприяє престижності зовнішнього виду друкованої продукції. Окрім того, для різноманітності застосування художніх засобів, особливо у великоформатній зовнішній рекламі, крім матової, застосовують і плівки з іншого текстурою: льон, яєчна шкарлупа, пісок, зерно тощо. Окремим напрямом застосування плівок для використання в сувенірній і подарунковій продукції є декоративні плівки під натуральну шкіру, прозорі кольорові й непрозорі плівки — чорні, молочно-білі, срібні та інші, що відтворюють поверхні різноманітних кольорових металів.
Окрім художніх і захисних властивостей, за якими поділяють види плівок для ламінування, є їх різноманітність за товщиною: від 25 до 355 мкм. У поліграфії найчастіше застосовуються тонкі від 25 до 32 мкм, рідше 50‒75 мкм. В оздобленні рекламної продукції використовують плівки 150‒200 мкм.