Наукові конференції України, Друкарство молоде-2021

Розмір шрифту: 
Порівняльний аналіз видань книги «Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом» Р. Л. Стівенсона
Наталія Оникієнко

Остання редакція: 2021-05-01

Тези доповіді


Готична новела шотландського письменника Р. Л. Стівенсона «Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом» вперше була опублікована у січні 1886 року в Лондоні. Співіснування двох протиборчих сутностей всередині однієї особистості є схожим на протистояння, що відбувається в українському суспільстві, тому сюжетна основа твору і образи Джекіла і Гайда, створені Р. Л. Стівенсоном є актуальними.

Метою роботи є порівняння різних видань даної книги за типом ілюстрацій та їх технічним оформленням, визначення засобів зображення дуалізму особистості в ілюстраціях для створення власної концепції дизайну.

Для дослідження були обрані ілюстровані видання «Химерної пригоди з доктором Джекілом та містером Гайдом» різних часових періодів — від перших видань до сучасних. На рис. наведено деякі варіанти оформлення цих видань. Так, в ілюстраціях Е. Дж. Салівана до видання 1928 року (рис., а), виконаних чорним чорнилом, поєднані британська традиція ілюстрування з 1860-х років та елементи стилю арт-нуво. Динамічні штрихи та контраст чорного і білого підкреслюють емоційний стан зображених персонажів.

Ілюстрації С. Дж. Бімана у виданні 1930 року (рис., б) насичені додатковими химерними деталями, а використане художником освітлення надає ілюстраціям сюрреалістичного вигляду та підкреслює протилежність особистостей Джекіла/Гайда. Чітке протиставлення добра і зла відображено в мінімалістичних ілюстраціях Мервіна Піка у виданні 1948 року (рис., в), де автор використав чорно-золоту кольорову гаму, що створює контраст на обкладинці та проходить крізь всі ілюстрації. Сучасний дизайн, створений видавництвом Amaranthine Books (рис., г), в якому використана чорно-біла гама, що уособлює добро і зло, з поєднанням комп’ютерних ілюстрацій художниці Небойши Цвєткович передає атмосферу конфлікту особисті.

Отже, визначено, що для передачі дуалізму особистості доктора Джекіла в ілюстраціях до твору можливе використання наступних засобів: гротеск, в основі якого лежить химерне поєднання реального і фантастичного, красивого і жахливого; оптичні ілюзії, де у якості засобів образної виразності фігурують колір і геометризований малюнок з елементів, що можуть викликати вторинні образи, які доповнюють чи заперечують один одного; кольоровий контраст, за допомогою якого можна передати дуалізм зіставленням кольорових плям, світла та тіні, тощо.

Для розробки власного концепту оформлення книги «Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом» було створено декілька ескізів з використанням гротеску, оптичних ілюзій та кольорового контрасту, які були оцінені експертами за ступенем повноти відображення психологічної особливості образу. Встановлено, що більш високі бали набрали ескізи, де було застосовано контраст.

На основі проведених досліджень, для створення власного ілюстративного ряду і повнішого розкриття образів вибрано застосування світлотіньового контрасту в поєднанні з технікою комп’ютерного ілюстрування, що дасть можливість створити оригінальне художнє оформлення.

Ключові слова


комп’ютерне ілюстрування; новела; оформлення книги

Full Text: PDF