Остання редакція: 2021-05-01
Тези доповіді
За останні 10 років на міжнародному ринку лакофарбової продукції, особливу увагу зайняли фарби з ультрафіолетовим (УФ) закріпленням. Велика кількість поліграфічних виробництв почали використовувати даний тип фарб, адже з ними виробнича потужність зростає в декілька разів. У багатьох країнах Європи, США та Канади їх використовують як основні вже більше 15 років, вони отримали велику популярність завдяки своїй практичності та можливості оптимізації виробництва поліграфічної продукції.
Провідні виробники поліграфічних фарб, такі як Sun Chemical, SICPA, Toyo Ink, Mikro Inks, Sakata INX, Frimpeks давно займаються їх виробництвом, але вітчизняні виробники лише починають розробки ультимативних рішень в цій сфері. Завдяки високому статусу українського виробника на міжнародному рівні, ці фарби також будуть мати високу популярність серед покупців.
Актуальним питанням є вирішення проблем пошуку виробників сировини та сумісності її з іншими складовими фарб. Також не менш важливим є розробка таких рецептур лакофарбових матеріалів з УФ-закріпленням, які не будуть поступатися в якості та мати меншу вартість порівняно з іншими виробниками.
Метою роботи є розробка удосконаленого складу типографської фарби з УФ-закріпленням з покращеними характеристиками.
Об’єктом дослідження обрано фарбу з УФ- закріпленням для офсетного і флексографічного методів друку NewV CRS (Huber Group). Виготовлення зразку УФ-фарби було здійснено за базовою технологією у лабораторному бісерному млині.
Практичне значення роботи: розроблено принципово новий склад фарби УФ-закріплення (пігмент ультрамарин, пігмент жовтий залізоокисний неорганічний, фосфат калію, Irgacure 369, Sericol ZE808, епоксіакрилатна смола, Sericol ZE817, фоточутливий ароматичний амін, Tricolor UV-P, оксид цинку); досліджено оптичні, фізико-механічні та реологічні властивості фарби нового складу; проведено порівняльний аналіз експлуатаційних властивостей нової фарби і прототипу.
Таким чином, встановлено, що нова типографська фарба УФ-закріплення має найкращі показники глянцю, оптичної густини, лугостійкості, твердості та покривної здатності. Крім того, покривна здатність, в’язкість, теплостійкість, адгезія та показник дисперсності нових типографських фарб УФ-закріплення на рівні з відповідними показниками фарби-прототипу, що знаходяться у встановленому нормами діапазоні. Однак є і недоліки: кислотостійкість нової типографської фарби УФ-закріплення поступається значенням інших зразків.
Метою майбутніх досліджень є покращення рівня кислотостійкості нових типографських фарб УФ-закріплення запропонованого складу для досягнення більш високих показників їх експлуатаційних властивостей.