Наукові конференції України, Друкарство молоде-2021

Розмір шрифту: 
Сучасний стан технологій друкування шрифтом Брайля
Ілона Дмитрівна Вишегородська

Остання редакція: 2021-05-01

Тези доповіді


З кожним роком у світі все частіше привертається увага до питання соціальної відповідальності. У зв’язку зі зростанням кількості людей, що страждають від порушення зору, зацікавленість у розвитку та поширенні інклюзивної освіти, а як наслідок інклюзивних видань, також набирає темпи. Саме тому, вивчення технологій друкування шрифтом Брайля є актуальним питанням, оскільки дана технологія найчастіше застосовується для забезпечення доступності текстової та ілюстраційної інформації людям, що мають вади зору. У громадських місцях (зупинки, вокзали, метро), а також у магазинах, аптеках з’являються тактильні таблички та вивіски. У дизайні паковань лікарських засобів, продовольчих та непродовольчих товарів також використовують шрифт Брайля для написання назв та терміну придатності. Обертів також набирає виробництво різних дитячих видань, наприклад, букварі, казки, підручники тощо.

З метою визначення сучасного стану розвитку технології друкування шрифтом Брайля було проведено патентний пошук ретроспективністю десять років (2010‒2020 рр.), що здійснено дотримуючись ДСТУ 3575–97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення» та за допомогою веб-платформи Espacenet Patent search. Дослідження проведено за такими класами: A47G, B29C, B25G, B32B, B41J, B41L, B41M, B41N, G07C, C09D, E04F, G09B, G06F, G06K, H04N.

Близько 200 патентів було віднайдено, проте враховуючи регламент патентного пошуку виділено для розгляду та аналізу 58 патентів. Визначено (див. рис. 1), що динаміка розвитку та дослідження технології друкування шрифтом Брайля є позитивною та зростаючою. Це зумовлено актуальністю теми та її досить слабкому поширенню порівняно з іншими технологіями друкування.

За аналізом країн-власників патентів (рис. 2) встановлено, що найбільше відсотків припадає на Корею (34 %), Японію (19 %) та Китай (19 %). Найменша частка патентування припадає на Канаду та Мексику, по 3 % на кожну.

При аналізі патентувань за тематикою (технологія, обладнання, матеріали, методи та засоби контролю) визначено, що найбільше патентів присвячено обладнанню (24 патентів) та технології (18 патентів) виконання друкування, що, ймовірно, зумовлено незначною кількістю різного обладнання та варіацій технологій друку. Наразі розвиваються ідеї використання трафаретного та цифрового видів друку, УФ-лакування та тиснення на різних матеріалах для відтворення шрифта Брайля. Також великого поширення набувають 3D-технології, за допомогою яких легко можна отримати необхідний рельєф для такого роду видань. Серед матеріалів для тактильних табличок найчастіше використовують різні полімери. Якщо говорити про книжкові видання, то для виконання тиснення обирають папір масою 1 м2 150‒300 г, іноді тонкий пластик з кольоровим папером чи картоном як підкладка.


Ключові слова


технологічні процеси; шрифт Брайля; технологія друкування; поліграфічні матеріали; видавництво та поліграфія

Full Text: PDF