Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
На сьогодні ринок паперово-білових товарів в Україні постійно розвивається, зокрема набуло стрімкого розвитку виробництво шкільних зошитів [1]. Завдяки різноманіттю матеріалів для виготовлення, засобів оформлення та підвищенню якості товарів, ринок шкільних канцтоварів став стабільним та достатньо конкурентним. За останніми даними асоціації «УкрПапір» [2], за січень українські виробники випустили 12,2 млн зошитів, що на 13 % перевищує минулорічний показник. Шкільні зошити вже давно стали необхідним і звичним знаряддям для навчання, проте цей носій інформації не завжди мав сучасний паперовий вигляд та форму [3]. Історія розвитку зошиту починається ще з часів, коли для збереження інформації використовували стіни печер. Більше, ніж п’ять тисяч років тому з’явилась писемність на глині. На півдні Європи для письма набули широкого використання керамічні черепки та кістяні таблиці. Починаючи з сьомого століття до н. е. європейці почали записувати тексти на дерев’яних дощечках, що були вкриті шаром воску. На початку третього тисячоліття до н. е. в Єгипті набуло поширення виготовлення паперу із високої трав’янистої рослини — папірусу. У Новгородській державі як сировину використовували берест, берестяні дощечки та грамоти, що були легкими в застосуванні та відносно дешевими. Пізніше для дитячого письма почали виготовляти аспідні дощечки в дерев’яній рамці. Літери виводили грифелем, за необхідності витирали написане ганчіркою. Винахідником паперу, що є найбільш наближеним до сьогоднішнього вигляду, вважають китайського чиновника Цай Луня. Технологія, яку за переказами винахідник запозичив у паперових ос, була використана в Китаї для виробництва паперу від 105 року н.е. Отож на зміну восковим та грифельним дощечкам прийшли паперові зошити. Конструкція паперового носія інформації представляла собою складені вчетверо аркуші та обкладинку. У наш час шкільні зошити мають набагато більшу кількість сторінок, а способи скріплення більш надійні: на скобу, на спіралі, склеювання чи зшивання.
Література
1. О. М. Величко. Сучасні тенденції виробництва білових товарів / О. М. Величко, Л. О. Манілюк // Технологія і техніка друкарства: збірник наукових праць. Київ: НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського». 2008. [Електронний ресурс]. Режим доступу:https://ela.kpi.ua/bitstream/123456789/5927/1/03_velychko_om_modern_lines.pdf.
2. М. С. Кадиляк. Тенденції виготовлення та товарознавчі особливості зошитів на українському ринку / М. С. Кадиляк, Т. Б. Шира, Т. І. Микитин. // Поліграфічне матеріалознавство та товарознавство. Львів: УАД. 2012. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://pvs.uad.lviv.ua/static/media/3-59/18.pdf.
3. Асоціація «УкрПапір». [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrpapir.org/.