Наукові конференції України, Друкарство молоде-2019

Розмір шрифту: 
Використання 3D друку для виготовленні обкладинок книжкових видань
Володимир Новіков

Остання редакція: 2019-03-06

Тези доповіді


This article examines some methods of using 3D printing for process of making volume book covers, sheets and their volume parts.

У сучасному світі кожен інноваційний процес взаємозбагачує різноманітні галузі знань, змішує разом форми, системи і процеси. Кожна нова технологія робить вагомий внесок у розвиток виробництва і, що не менш важливо, у споживання готової продукції.

Однією з найбільш інноваційних та революційних технологій на сьогодні є 3D друк. Це один з напрямків розвитку поліграфії. 3D принтери дозволяють виготовлення обкладинок, об’ємних елементів видань, а також форм для тиснення обкладинок, виготовлення тактильних зображень, друку сторінок шрифтом Брайля тощо.

Одним з найбільш важливих елементів книги є обкладинка. У випадках, коли у споживача є вибір між різними пропозиціями одного і того ж художнього твору – бажання придбати чи не придбати видання залежить від того, чи сподобалась потенційному покупцеві обкладинка. Від неї залежить перше враження про видання, тому до процесу її проектування і виготовлення треба ставитись особливо уважно. Жорстких правил оформлення обкладинок не існує, але головна вимога – вона має узгоджуватися зі змістом книги, підкреслювати її неординарність, доповнювати її. Тобто неординарне, якісне та креативне оформлення видання часто відіграє вирішальну роль при прийнятті рішення про придбання книги, оскільки здатне викликати бажання мати її у власній бібліотеці чи використати у якості подарункового видання.

3D друк, особливо з використанням недорогої FDM технології (fused deposition modeling - моделювання методом плавлення), відкриває нові можливості для створення реальних моделей обкладинок видань із віртуальної моделі. У FDM технології фізична 3D модель отримується з віртуальної моделі шляхом плавлення термопластичного полімеру на горизонтальній площині шар за шаром. За допомогою такого друку можна відтворювати об’ємні елементи видань, вставки, друкувати об’ємні зображення, які можна відчути на дотик. Особливу увагу слід приділити виготовленню штампів для тиснення на обкладинках. 3D друк дозволяє виготовляти штампи за короткий час, невисокої міцності, для малосерійних подарункових видань, а відпрацьована форма з часом розкладається або її можна повторно переплавити для використання у наступних зразках або для технічних цілей принтера.

Важливим напрямом у поліграфічній індустрії є підготовка друкованих матеріалів для сліпих і слабозорих. До недавнього часу провідною технологією виготовлення продукції з шрифтом Брайля було вибивання, але в останні роки набирають широкого вжитку струменевий друк та 3D друк. Шрифт Брайля був розроблений більш, ніж сторіччя тому, але саме тоді було визначено правила, рекомендації і параметри брайлевської точки, клітинки (їх висоту, діаметр, відстані між окремими точками і клітинками та інші). Всі ці умови мають бути виконані при виготовленні тактильних текстів та ілюстрацій. 3D друк дає можливість це зробити, причому дозволяє змінювати сприйняття від видання за рахунок різного рівня підняття елементів, кількості обраних об'єктів, використання різноманітної текстури та інше.

Усі фактори і можливості 3D друку та 3D моделювання, які наведені у статті, забезпечують здешевлення процесу виготовлення книжкових видань, якісно новий рівень проектування і виготовлення обкладинок книжкових видань, підвищують позитивне сприйняття покупцями та є додатковим стимулом для придбання книги.


Ключові слова


обкладинка; дизайн; 3D друк; штамп

Full Text: PDF