Наукові конференції України, Друкарство молоде-2019

Розмір шрифту: 
Практика державного регулювання діяльності видавництв на іноземних ринках
Олена Чичирко

Остання редакція: 2019-03-04

Тези доповіді


It was analyzed state regulation experience of publishing in other countries.

Згідно даних Книжкової палати України за період 2012-2018 рр. кількість випущених у країні видань зменшилась на 13,2 %, загальний тираж на 24,3 %. У багатьох країнах світу також спостерігається уповільнення темпів зростання видавничої сфери, отже дослідження методів і шляхів регулювання розвитку розвинених видавничих ринків (США, ФРН, Канади, Франції) є актуальними.

У США прийнята ліберальна модель регулювання економічної діяльності; у випадку кризових явищ застостовують прямі та непрямі методи регулювання; встановлюються обмеження щодо монополізації медійних ринків; державою підтримується просування культурної продукції на закордонних ринках. Модель регулювання, прийнята у КНР передбачає обмеження щодо іноземних інвестицій у видавничу справу; переважна більшість видавництв є державними; здійснюється субсидування діяльності та пільгове кредитування; продаж приміщення за низькими цінами. В окремих країнах Європи потужним інструментом є регулювання ціноутворення. У Німеччині діє система підтримки цін на книги (книгорозповсюджувачі не мають права призначати ціни нижче зафіксованих видавництвом). У Франції встановлюється для продажу книг єдиний ціновий режим, який не може змінюватись протягом року. У Канаді розроблено державні проекти розвитку галузі, згідно яких засновано низку програм з надання позик, кредитів та державні гранти видавцям; надані пільгові поштові тарифи на перевезення та реалізацію друкованої продукції; обмежене іноземне інвестування у галузь з метою збереження її ідентичності.

Результати дослідження вказують на успішний міжнародний досвід державного регулювання видавничої справи, досягнення завдяки цьому встановлених економічних, політичних та культурних цілей, забезпечення розвитку дотичних креативних індустрій.


Ключові слова


міжнародний досвід; державне регулювання; видавництво

Full Text: PDF